Regulacja pompy przez zmianę prędkości obrotowej

Pobierz

Mam ogromny problem.. Każdy nieregulowany rozruch silnika elektrycznego wymaga dodatkowej energii.. Przykładowo przy połowie prędkości obrotowej pompa potrzebuje tylko jednej ósmej mocy.Prostą, ale bardzo efektywną metodą oszczędzania energii w maszynach przepływowych ze zmiennym momentem obciążenia jest regulacja prędkości obrotowej.. Podczas regulacji prędkości poprzez zmianę częstotliwości należy tak zmieniać wartość napięcia zasilającego, aby stosunek U/f był stały.Płynną regulację prędkości silników prądu przemiennego, w szerokim zakresie prędkości, można uzyskać poprzez zmianę częstotliwości napięcia zasilającego.. Warianty tytułu EN Variable speed regulation of propeller pump Języki publikacji PL Abstrakty PL Analiza warunków pracy pompy na przykładzie pompowni melioracyjnej.Do wspomnianych właściwości układu można zaliczyć aktywne tłumienie szarpnięć polegające na redukcji wahań prędkości obrotowej poprzez ingerencję w zmianę dawki wtrysku w odpowiedniej chwili okresu wahań (tj. przy wzroście prędkości obrotowej na zasadzie ograniczenia dawki paliwa, a przy spadku na zasadzie zwiększenia dawki .obrotowej poprzez zmiany w części mechaniczno-hydraulicznej najbardziej popularną metodą jest zmiana prędkości obrotowej silnika pompy przez zmianę częstotliwości napięcia zasilania.. Popularność tej metody wynika z tego, że oprócz tradycyjnie stosowanych silników zmienno-obrotowych oraz sprzęgieł o regulowanym poślizgu i przekładni, w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba napędów z regulacją elektroniczną.W porównaniu z regulacją przez dławienie regulacja przez zmianę prędkości obrotowej jest zawsze korzystniejsza energetycznie co wynika z samej zasady działania gdyż w przypadku dławienia pompa najpierw przekazuje energię do cieczy, a następnie energia ta jest tracona na zaworze dławiącym, natomiast w przypadku regulacji przez prędkość obrotową następuje redukcja ilości energii przekazywanej do cieczy.W porównaniu z regulacją przez dławienie re­gulacja przez zmianę prędkości obrotowej jest zawsze korzyst­niejsza energetycznie, co wynika z samej zasady działania, gdyż w przypadku dławienia pompa najpierw przekazuje ener­gię do cieczy, a następnie energia ta jest tracona na zaworze dławiącym, natomiast w przypadku regulacji przez prędkość obrotową następuje redukcja ilości energii przekazywanej do cieczy.Odpowiedź: Pompa reaguje na zmiany natężenia przepływu w instalacji przez zmianę prędkości obrotowej..

Pompa o stałej prędkości obrotowej pracuje nadal w punkcie D.

Przy takim sposobie regulacji zapotrzebowanie na energię spada w trzeciej potędze, w porównaniu z regulacją dławieniem.. Regulacja pompy przez zmianę prędkości obrotowej Najpowszechniejszym sposobem regulacji pomp jest regulacja przez zmianę prędkości obrotowej wirnika.. W zależności od temperatury zewnętrznej regulacja układu odbywa się poprzez zmianę ustawienia zaworu 4-drożnego co nie jest zbytnio wygodne ponieważ wymaga ręcznego wykonywania regulacji praktycznie codziennie i po jakimś czasie może prowadzić do przeciekania zaworu.W przypadku regulacji dławieniowej, dla każdej pompy możemy w sposób jednoznaczny wyznaczyć krzywą jednostkowego zużycia energii w funkcji wydajności, poprzez podzielenie mocy elektrycznej, pobieranej przez pompę P el2, przez jej wydajność Q 2.. Potrzebuję jakichkolwiek informacji (schematów) Tyrystorowego układu regulacji prędkości obrotowej produkowanego przez Elektromontaz Wrocław , z tabliczki: TYP TURO 40 Uz 260 f 50 Pzn 380 Idn 18/40A Moze ma ktos jakies informacje o tym układzie, a moze nawet ma ktos.Regulacja wg stałego ciśnienia Istnieją dwa sposoby regulacji pomp obiegowych ze zmiennymi obrotami: • Regulacja wg ciśnienia stałego • Regulacja wg ciśnienia proporcjonalnego W przypadku regulacji wg ciśnienia stałego zmienia się tylko wydajność, nie wysokość podnoszenia..

Stwierdzone uchyby korygowane są poprzez zwiększenie lub zmniejszenie prędkości obrotowej.

Krzywą ta jest zależna jedynie od przebiegu charakterystyki mocy agregatu pompowego i może być obliczona ze wzoru 2.W przypadku regulacji wydajności pompy za pomocą zmiany prędkości obrotowej, punkt roboczy przesuwa się wzdłuż krzywej charakterystyki systemu.. Zmniejsza to również zużycie energii.Jeżeli jest to typowa pompa do wody C.O. to niestety regulacji obrotów dokonuje się za pomocą dołączania dodatkowych uzwojeń (regulacji mocy).. Ponad 80% stosowanych do napędu pomp silników to silniki asynchroniczne trójfazowe.sterowanie przepływem lub prędkością silnika (siłownika) hydraulicznego poprzez regulację prędkości obrotowej silnika elektrycznego (pompy) charakteryzuje się szybką dynamiką zmian wartości prędkości, ale żądany przepływ otrzymuje się z błędem, wynikającym z określonej sprawności objętościowej pompy, pojemności i sprężystości elementów układu …Kocioł węglowy - regulacja prędkości obrotowej pompy wody W domowej instalacji centralnego ogrzewania posiadam kocioł węglowy 24 kW w którym regulacja temperatury wody odbywa się regulatorem temperatury w sposób ciągły poprzez zmianę obrotów dmuchawy w zakresie od 0-100% obrotów, jednocześnie pompa wody w instalacji pracuje cały czas.W układzie kaskadowym pompa z regulacją prędkości obrotowej pokrywa zapotrzebowanie podstawowe..

Stosowane są również inne metody określania punktu pracy przez pompę.

Ocena celowości stosowania przemienników częstotliwości w kontekście możliwości doboru parametrów pomp i rozwiązania pompowni.W przypadku regulacji wydajności pompy za pomocą zmiany prędkości obrotowej, punkt roboczy przesuwa się wzdłuż krzywej charakterystyki systemu.. Poszukaj na forum temat niejednokrotnie wałkowany.W przypadku regulacji wydajności pompy za pomocą zmiany prędkości obrotowej, punkt roboczy przesuwa się wzdłuż krzywej charakterystyki systemu.. Ponieważ jest to maszyna prądu przemiennego, płynnej regulacji obrotów możesz dokanać TYLKO poprzez regulację częstotliwośći, a tego dokonuje FALOWNIK.. Ten wysoki potencjał oszczędności czyni wszystkie aplikacje z momentem o kwadratowym przebiegu idealnymi obiektami do rozpoczęcia działań zmierzających do analizy energooszczędności.Zmiana prędkości poprzez regulację częstotliwości zasilania umożliwia regulację prędkości w zakresie od zera do prędkości maksymalnej, dopuszczalnej ze względów wytrzymałościowych (konstrukcyjnych).. Na przykład poprzez kalkulację ciśnienia i przepływu na podstawie prędkości obrotowej i pobieranej mocy.się w układach automatyki pomp i wentylatorów..

Przy zmniejszeniu prędkości obrotowej zapotrzebowania na energię maleje aż w trzeciej potędze.

W przypadku pomp zużycie energii na uruchomienie wynosi zazwyczaj 5-10% całkowitego zużycia, aleCorpus ID: 177896580; Regulacja wydajności pompy śmigłowej przez zmianę prędkości obrotowej @inproceedings{widerski2012RegulacjaWP, title={Regulacja wydajności pompy śmigłowej przez zmianę prędkości obrotowej}, author={M. Świderski}, year={2012} }Analiza warunków pracy pompy na przykładzie pompowni melioracyjnej.. Jednak aby uzyskać poprawną pracę silnika, należy zapewnić stałość stosunku napięcia do częstotliwości (U / f = const).. Gdy otwierają się zawory termostatyczne, zwiększa się przepływ objętościowy, a tym samym zwiększa prędkość pompy.. Witam!. Przy takim sposobie regulacji zapotrzebowanie na energię spada w trzeciej potędze w porównaniu z regulacją dławieniem!Tematy o sterować prędkość obrotowy pompa, Kocioł węglowy - regulacja prędkości obrotowej pompy wody, Termet Ecocondens Slim - Zmiana prędkości obrotowej pompy, VW golf 3 ABA - Czujnik prędkości obrotowej silnika-G 28 brak sygnału, Pompa obiegowa CO a PWM.. Według tej zasady działają falowniki skalarne.Woda jest wprowadzana w obieg za pomocą pompy wody o mocy 70W (0.3A, 230V).. Z chwilą wzrostu zapotrzebowania przetwornica częstotliwości załącza kolejne pompy, dzięki czemu pracują one z optymalnym współczynnikiem sprawności.. Regulacja pompy zapewnia zawsze najlepsze pod względem energetycznym wykorzystanie układu.Sterownik pompy porównuje go do wartości zadanej.. Regulacja prędkości obrotowej.Jeżeli chcemy obniżyć wydajność do 700 m3/h to obniżamy prędkość obrotową regulowanej pompy do 1400 obr/min..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt